Co je Galerie Na shledanou?

Galerie Na shledanou sídlí v budově, která měla sloužit jako smuteční síň. Ta byla ve Volyni postavena v Akci Zet koncem osmdesátých let dvacátého století, ale do provozu nikdy uvedena nebyla. 


Po téměř dvaceti letech prázdnoty v ní v roce 2010 vznikla Galerie Na shledanou. Program galerie těží ze své situace, výmluvně ovlivňuje rezidenty a sleduje otázku, jak se prostřednictvím umění vztahovat k naší jediné životní jistotě. 


Přináší do pošumaví kvalitní české výtvarné umění.  Zpočátku galerie hostila většinou malíře, kteří malovali na její vnitřní zdi, které se před každou novou výstavou zabílily. Vystavovali tu například Josef Bolf, finalista ceny Jindřicha Chalupeckého nebo Tomáš Vaněk, současný rektor Akademie výtvarných umění v Praze. 


Forma vzniku výstav se od původních rezidenčních pobytů jednotlivých umělců postupně proměňuje a směřuje k tematickým projektům.  Poslední dva roky se Galerie Na shledanou zaměřila na tématiku ekologie a dále se programově snaží poukazovat na význam rituálů smrti pro zdraví společnosti.  Galerii založil a vede Jan Freiberg pod záštitou Městského muzea ve Volyni. 


Galerii Na shledanou podporuje Ministerstvo kultury ČR a Město Volyně.

Oblíbené příspěvky